pátek, října 06, 2006

Zasraný remaky

Původně jsem chtěl dnes psát o úžasné Bavově antologii I Tre volti della paura, ale po přečtení téhle novinky na BD jsem to už nevydržel. Nepůjde o žádný rozbor situace, ani úvahu nad směřováním současného filmového horroru. Chci si jen jednoduše zanadávat.

Remaky jsou mor, nemoc která se v posledních letech rozlezla mezi scénáristy bez špetky talentu a nenažranými producenty. Živnou půdou jsou pak kina plná rozjuchaných teenageru, kteří bez elementárních znalostí hltají sebevětší kravinu plnou "cool digitálních efektů". Jakkoli je logické vysvětlení tohoto efektu jasné a pochopitelné, nikdy se s ním nesmířím a přeji všem zůčasněným hodně ošklivou a bolestivou smrt. Producentům za prznění nepřekonatelných klasik a ničení jejich dobrého jména, scénáristům a tvůrcům obecně za neschopnost vyplodit jedinou originální myšlenku a teenagerům za to, že jsou.


Začalo to celkem nenápadně, pominu-li občasnou (nezřídka kvalitní) novou adaptaci starší látky (Thing, Fly), zlo přišlo z východu, jak už tom tak bývá. The Ring rozpoutal celou žluťáckou tsunami a na obranu šikmookých hochů s malými penisy je nutné dodat, že originály jsou mnohdy geniální. Ne už tak to co z nich zbyde po nájezdu amerických přetvůrců. Dnes už je situace taková, že práva na remake se prodávají dávno před zfilmováním asijského originálu. A proč ne, když výdělek je při dvacetimiliónových nákladech jistý. Koho zajímá, že blitky jako Ring 2 nebo Grudge jsou koukatelné jen díky představitelkám hlavních rolí?


Ale producentům Asie nestačí a jedou dál: "Vždyť v Evropě točí také zajímavé filmy, co je trochu zjednodušit a přeložit? A proč vlastně překládat, vždyť i v u nás v Americe jsme nějaké ty filmy, co mají slavné jméno ale nikdo si je vlastně nepamatuje, natočili?" - A už to jede...Texaský masakr motorovou pilou, Úsvit mrtvých, Kopce mají oči, Hrůza v Amityville, Dům voskových figurín, Satan přichází!, či asi naprosté dno, Mlha. A další a další jsou v pořadí. Cage střídá své jediné dva výrazy (1, asi se brzo naštvu 2, nechapu to a asi budu smutný) v předělávce kultovní britské záležitosti Wicker Man, Rob Zombie se upsal Halloweenu, Pamela Voorheesová už jde pomalu fasovat kudlu, vynikající duchařina Changeling se už jistě těší na nový digitální kabát, stejně jako Ptáci či (a tady mi pomyslna kudla protrhla kapsu) upíři v Near Dark.

Rakovina v podobě předělávek prolézá horrorové podhoubí a ničí potenciální fanoušky dlouho předtím, než mají možnost poznat kvalitu originálu. Na závěr úryvky z několika komentářů ke sračče s hovadským českým názvem 3:15 zemřeš a drobný vzkaz jejich autorům: je mi vás líto.


"Musím říct že produkování horrorových remaků jde Michaelu Bayovi mnohem lépe, než třeba takovému Silverovi se Zemeckisem. Tohle mě skutečně pobavilo. Dávám sice takových 3 a 1/2 *, ale citím se příjemně horrorově nasycený. Hehe, tomuhle totiž vážně nic nechybý. Strašidelné atmosféra se dá krájet už od začátku, lekačka kdy sem v kině vyštěknul jak holka tu je taky a závěr, který standardně z plného počtu nějaký ten drobeček uloupne, protože se s ním tvůrci rozhodnou vypořádat tak trochu po hollywoodsku, taktéž! Doporučuju!"

"Solídny haunted-house horror. Pôvodnú verziu z roku 1979 prekonáva nielen modernejším technickým spracovaním, ale aj niekoľkými scenáristickými vsuvkami."

"Ne přímo vykrádání, ale inspirace scénami z mnohých hororů je patrná, originál neznám, ale tohle šlo (je to rozhodně lepší než třeba "Hide And Seek".)"

"Námetom mi to silne pripomenulo Darkness. Bubácky dom a psycho foter, ktorý nad sebou stráca kontrolu. Dúfal som že sa budem báť, lebo poslednou dobou mám k podobným filmom miernu nedôveru spôsobenú prehnanými očakávaniami (viď. Shutter). A bol som prekvapený! Depka funguje, strihy sú úžasné a to najdôležitejšie ATMOSFÉRA je a drži v napätí celý film. V podstate celý audiovizuál filmu funguje na jedničku a je ako sa patrí dark."

"To lepší co se v horrovém žánru za posledních 10 let zrodilo."

2 komentáře:

Apache řekl(a)...

Remake remaku crossoveru!
Zdá se, že dřív než na HCR dokončím ten seriál o horrorech 80.let, tak je stačí všechny zremakovat.

Anonymní řekl(a)...

Znám člověka, co považuje 3:15 za nejlepší horror vůbec. Co na to říct..