sobota, listopadu 17, 2007

Dvakrát no budget

Přiznám se, že kromě toho co kutí Gangrena a HDP, kde mám informace tak nějak z první ruky, československou amatérskou / poloprofesionální / nezávislou tvorbu moc nesleduju. Ono v podstatě ani není moc co sledovat. Naštěstí se mladí nadšení filmaři sami hlásí o publicitu a tak se ke mně občas dostane nějaký ten kraťas, na který slíbím sesmolit nějaký názor a pak to samozřejmě neudělám. Abych restíky alespoň trochu dohnal, tak dnes lehce mrknu na dva kousky které mi během posledních měsíců zkřížily cestu.

První zářez na pažbě slovanských amatérských filmů je záležitost vzletně nazvaná Freakshow II: Tears of Blood (download). Jak název napovídá tak jde o pokračování minikraťásku Freakshow, který natočil mlaďoučký rejža vyskytující se na pomobázi pod nickem Johnny D. Jako fanda slasheru ho taky samozřejmě natočil. Přiznám se že první díl jsem si vůbec nepamatoval a tak jsem si ho dneska zopáknul na youtube (to ostatně můžete i vy) a hned mi bylo jasné proč si ho nepamatuju, je o ničem. V rámci férovosti jsem ke druhému dílu zkusil přistupovat bez předsudků. Hned začátek mě ale vrátil do stejné nálady jako pri sledování jedničky. Naštěstí je to opravdu jen začátek, ve kterém partička pekelně vypadajících slovenských dětí chodí v depresivním prostředí polorozbořeného kravína či co to je a jsou jedno po druhém likvidováni zabijákem v masce z hajzlpapíru.

Freakshow

Na první pohled je vidět, že kromě stopáže narostl i rozpočet, za který si mohli autoři pořídit kýbl krve a prasečí střeva, takže se dočkáme i nějakého toho gore. Ale to vem čert, proč o tom všem vlastně píšu je ta pasáž, kde mladá dívka čte z deníku. Nastupuje tam celkem slušná depresivní atmoška, a zajímavý příběh, který lecos vysvětluje (ne že by to bylo potřeba). Líbila se mi i maska "hlavního" klauna, která při použití filtrů nebo co to bylo působí skvěle a rozhodně mnohem lépe než ten toaletní zabiják. Jinak mají oba díly nezbytné slasherové pointy, pekelné parodizující dialogy ("Hranice je o kousek dál.") a opravdu příšerné neherce. Rozhodně je ale patrný vývoj k lepšímu, takže třeba už čtyřka nebude zahraná dětmi a kamera se občas přestane "cool" klepat.

Druhý dnešní bezrozpočťák je od autora (na csfd jako Choze) kraťasu Tělo, na který dokonce naleznete recenzi na Studně (mimochodem od Johnnyho D, je to jedna velká mafie). Letošní kus se jmenuje Cyborg Cheerleader: Fuckdown in the Hockey Mask Camp. Jeho děj je úplně stejně trashovitý jako název a autor se tak hlásí ke svým oblíbeným nejbéčkovějším béčkům. Proti tomu samozřejmě ani ň, funguje to o poznání lépe než vážně pojaté Tělo, i když v něm je zase trochu víc vidět i nějaký ten kumšt. Správně béčkové jsou v Roztleskávačkách i dialogy, které jsou rozhodně druhou nejsilnější stránkou filmu. Tou první jsou bezesporu celkem luxusní kozy jedné z hrdinek, tady se pozná opravdové herectví. Je to prostě taková sranda na jedno pokoukání s celkem originálním nápadem, i když už jsem stejné zabijáky někde v nějakým americkým amatéráku viděl. A pokud vás zajímá jací ti zabijáci tedy jsou, tak na to rozhodně mrkněte, youtube to jistí.

Cyborg Cheerleader

Takže, hoši, snažil jsem se najít věci pozitivní, ale zas nemám problém s tím rejpnout do toho co se nepovedlo. Rozhodně jsem se bavil víc než u vašich předchozích kousků a tak až zas něco sesmolíte, tak mi to klidně pošlete. Jestli se vám teda po dnešku bude ještě chtít.

Žádné komentáře: